Poczet antyklerykałów cz. III

Galileusz (1564 – 1642) – naprawdę nazywał się Galileo Galilei. Był włoskim filozofem i astronomem. Twórca podstaw eksperymentalno-matematycznych metod badawczych w przyrodoznawstwie. Dokonał wielu odkryć astronomicznych, miedzy innymi plam na Słońcu. Od schyłku XVI w. skłaniał się ku teorii Kopernika. Jego działalność niemal od początku znalazła się pod czujnym okiem Kościoła Katolickiego. O jego odkryciach mówiono, że są bluźniercze. Mimo wszystko Galileusz nie poddawał się, tylko robił to co stanowiło sens jego życia. W roku 1614 odbyl się proces inkwizycyjny w Rzymie, na którym uznano dzieło Mikołaja Kopernika za heretyckie i umieszczono w indeksie ksiąg zakazanych, a papież nakazał głównemu inkwizytorowi ostrzeżenie Galileusza, że nie może dłużej głosić swoich poglądów. Po tym procesie uczony napisał:

Ze wszystkich nienawiści, nie ma większej niźli nienawiść ciemnoty do wiedzy

W roku 1632 opublikował, szczęśliwym zbiegiem okoliczności (książka posiadała papieskie imprimatur), dzieło swego życia Dialog o dwu najważniejszych układach świata: ptolemeuszowym i kopernikowym. Po jego wydaniu Watykan wpadł w złość. 16 czerwca 1633 r. Galileusz, pod groźbą śmierci na stosie (która spotkała m.in. Giordano Bruno – patrz Poczet antyklerykałów cz. II), odwołał wszystkie swoje teorie.





Montesquieu (1689 – 1755) - francuski filozof, prawnik i pisarz epoki Oświecenia, spopularyzował trójpodział władzy. Był agnostykiem. Uważał, że o jakości państwa stanowi gwarantowanie przez niego wolności obywateli. Sprzeciwiał się niewolnictwu i torturom. Jego dzieło O duchu praw znalazło się na watykańskim Indeksie Ksiąg Zakazanych. W swoich Listach perskich pisał:

Kapłani mają w swoich rękach prawie wszystkie bogactwa. Jest to niby związek sknerów, którzy biorą ciągle, a nie oddają nigdy; gromadzą dochody, aby powiększyć kapitał. Ta niezmierna ilość bogactw popada, można rzec, w paraliż; kończy się wszelki obieg, handel, sztuki, rękodzieła.

I kilka jego cytatów:

To zdumiewające, że bogactwo ludzi Kościoła wzięło początek od zasady ubóstwa.

Jakże niszczycielski był fanatyzm chrystianizmu i islamu. Tylko piórem umoczonym we krwi lub łzach można by opisać jego przerażające skutki.

Gdybym był papieżem, posłałbym do licha wszystkich mistrzów ceremonii i wolałbym być człowiekiem niż bogiem.




Voltaire (Francois Marie Arouet) (1694 – 1778) - francuski pisarz epoki oświecenia, filozof, dramaturg i historyk. Tworzył satyry, powieści, dramaty oraz listy. Bulwersował opinię publiczną śmiałością przekonań. Cechowała go tolerancja, libertynizm, racjonalizm oraz odrzucenie autorytetów i instytucji Kościoła. Uważał, że przyczyną nietolerancji, braku wolności, prześladowań i niesprawiedliwości jest dogmatyzm religijny. Podobnie jak Monteskiusz sprzeciwiał się torturom i karze śmierci. Słynne jest jego zdanie Zniszczyć infamię, które odnosiło się do panującej we Francji religii katolickiej i stało się mottem ówczesnych antyklerykałów.





Źródła:

dodajdo.com

0 komentarz(y):